Subtotal : 0.00lei
View Cart Check Out

Onyeka, dublă la debutul în tricoul Oțelului

onyeka-2

Oțelarii continuă seria rezultatelor pozitive și după victoria obținută în fața formației secunde a clubului FC Botoșani, scor 3-0, în etapa 6 a Ligii 3. Eroul oțelarilor a fost Godwin Onyeka, cel care a reușit chiar la meciul de debut în tricoul Oțelului să marcheze o dublă, la doar câteva minute după ce a fost introdus în teren de antrenorul Alin Pînzaru. Nigerianul a reușit să puncteze în minutele 65, respectiv 74 după ce a apărut inspirat la finalizare în urma unor pase venite din flancul stâng. În minutul 86, jucătorul oaspeților Alexandru Corban a introdus mingea în propria poartă și a stabilit scorul final al partidei.

Onyeka a intrat în minutul 60 al jocului cu FC Botoșani 2

Oțelul e singura echipă care a marcat 3 goluri celor de la FC Botoșani 2 în acest start de sezon

Defensiva oțelară e singura din cele 5 serii ale Ligii 3 care nu a primit gol

Konyeha Godwin Onyeka este născut în Nigeria pe 22 iunie 1992 și evoluează pe postul de mijlocaș ofensiv, dar poate fi folosit și în banda stângă sau chiar vârf. Jucătorul cu o înălțime de 175 cm a fost adus prima dată în România de Astra, la vârsta de 19 ani , pentru care a evoluat la echipa secundă a clubului giurgiuvean. Apoi a trecut la Luceafărul Oradea de unde a ajuns la Pandurii Tg. Jiu, bifând chiar o prezență în Liga 1, sub comanda antrenorului Petre Grigoraș. A fost împrumutat de gorjeni la CS Buftea și Academica Clinceni, după care a ajuns la CSM Rm. Vâlcea (toate din Liga 2), iar în 2015 s-a transferat la formația cehă de ligă secundă, FK Viktoria Zizkov. După o revenire în țară la CSM Sighetul Marmației a urmat o experiență în liga a II-a din Georgia, la Shukura Kobuleti. Din toamna acestui an, a semnat cu Oțelul și reprezentă culorile roș-alb-albastre ale clubului nostru.